بالش استاندارد یا معمولی

بخش بزرگی از انرژی که برای انجام مسئولیت های روزانه خود نیاز داریم از یک خواب خوب شبانه تامین می شود. چندین مورد مهم وجود دارد که بر کیفیت و عمق خواب افراد تأثیر می گذارد، بالش استاندارد یکی از آن هاست. خروپف، حساسیت و چندین مشکل مهم مرتبط با سلامت خواب به استفاده از بالش های غیر استاندارد در هنگام خواب مرتبط است.

به گفته دانشمندان حوزه سلامت  به دلیل وجود قارچ، گرد و غبار و سایر میکروارگانیسم ها در بالش های قدیمی که باعث بیماری های تنفسی یا آلرژی های پوستی می شوند؛ برای جلوگیری از ابتلا به این موارد و حفظ سلامت شخصی خرید بالش حداقل هر دوسال یکبار به شدت توصیه می شود.

در اینجا، ما مزایای یک بالش استاندارد را بررسی می کنیم و با معرفی یک فروشگاه کالای خوابآنلاین، روتختی، بالش، لحاف و ست پتو آشنا می‌کنیم.

بالش استاندارد

بالش استاندارد چه خصوصیاتی دارد؟

اگر میخواهید بدانید یک بالش استاندارد چیست؟ بالش باکیفیت خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد و … ابتدا لازم است با مشخصات آن آشنا شوید. همانند خرید روتختی که لازم است نکات زیادی را در نظر بگیرید تا بهترین و با کیفیت ترین محصول را انتخاب کنید؛ در مورد بالش نیز اینچنین است.

وزن بالش استاندارد:

چه وزنی برای بالش خوب است؟ برای پاسخ به این سوال باید بدانید بسته به نوع پرکننده یا الیاف بالش و با توجه به عادت خواب خود بالش با وزن مناسب را انتخاب کنید.

·      وزن بالش الیافی:

بالش الیافی پلاتینیوم  با وزن مناسب حداقل باید یک کیلوگرم وزن داشته باشد اما بالش هایی با وزن 1.100 گرم تا 1.300 گرم معمولا بالش های بلند و سفت به شمار می روند و برای افرادی که به بغل می خوابند مناسب هستند.

·      وزن بالش میکرو فایبر:

بالش های میکرو ژل یا میکرو فایبر نیمه طبی با توجه به نرمی الیاف و قابلیت پرشدن بیشتر باید بالای 1.400 گرم وزن داشته باشند. یک بالش میکروژل استاندارد با وزن 1.500گرم بعنوان یک محصول نرم و متوسط برای افرادی که عادت خوابیدن غالبی ندارند توصیه می شود.

·      وزن بالش پر:

بالش های پر با توجه به چگالی بالای پر معمولا وزن بیشتری نسبت به سایر بالش ها دارند یک بالش پر با وزن بالای 2 کیلوگرم بالش خوبی به شمار می رود.

مقاله تکمیلی: بالش ضد حساسیت | راهنمای خرید + معرفی بهترین محصولات

سایز بالش استاندارد:

دانستن سایز بالش استاندارد به شما هنگام خرید سرویس روتختی کمک زیادی می کند؛ پس اگر در مرحله خرید آن هستید با دقت به این قسمت توجه کنید:

بالش های معمول سایز 50 در 70 سانتیمتر دارند و اکثر غریب به اتفاق محصولات با توجه به این سایز دوخته می شوند.

·      سایز بالش اروپایی:

این نوع بالش به شکل مربع است وسایز آن 80 در 80 سانتیمتر می باشد. از لحاظ چیدمانی می تواند پشت بالش های استاندارد قرار بگیرد و نمای تختخواب را جذاب کند.

·      سایز بالش کینگ:

بالش های کینگ در واقع از نظر طول یک سرویس کینگ سایز با عرض 180 سانتیمتر را پر میکنند و طولشان 90 سانتیمتر است. در واقع دو بالش کینگ یک سرویس رختخواب دونفره کینگ سایز  و یک عدد از آن یک سرویس رختخواب یکنفره را پر می کند.

·      سایز کوسن سوسیسی:

این کوسن ها که دقیقا به شکل یک سوسیس هستند و گاهی به آنها کوسن شکلاتی نیز گفته می شود طولی حدود 65 سانتیمتر برایشان مناسب است و محیط دور تا دور 55 سانتیمتر بهترین شکل و ظاهر ررا دارد.

·      سایز کوسن مربع:

پرکاربرد ترین نوع کوسن ها مربع هستند، هنگام خرید روتختی ساده تمام کتان به این محصول توجه ویژه داشته باشید چرا که ظاهر ساده یک روتختی با این محصول بسیار چشمگیر و زیبا می شود. سایز استاندارد برای کوسن مربع 40 در 40 سانتیمتر است.

آیا اندازه بالش های معمولی کودکان و بزرگسالان با هم فرق می کند؟

اندازه معمول بالش برای بزرگسالان و کودکان بدون شک باید متفاوت باشد. دلیل این امر این است که بالش های کودکان برای بزرگسالان بیش از حد بزرگ است و سلامت آنها را به خطر می اندازد. مثلا وقتی سر یک کودک در بالشتک های نرم گیر کرده باشد، ممکن است خفه شود. الیاف بالش برای نوزاد و بزرگسالان نیز از مواد متفاوتی ساخته شده است. به منظور جلوگیری از بیماری های عمده تنفسی ناشی از فیبرهای خاص نیز لازم است از الیاف طبیعی سرنخ پارچه پنبه ای یا خود پنبه مستقیما استفاده شود.

·      سایز بالش کودک:

خرید بالش کودک انتخاب دشواری است چرا که اغلب بالش های موجود در بازار یه سایز استاندارد هستند یعنی 50 در 70 سانتیمتر، یک بالش مناسب برای سرویس کودک سایزش 40 در 60 سانتیمتر است.

·      سایز بالش نوزادی:

هنگام خرید بالش نوزادی نیز همانند کودک با مشکلاتی مواجه هستید، ارتفاع بالش نوزاد نباید از حد خاصی تجاوز کند چرا که به گردن نوزاد آسیب می رساند، همچنین با توجه به سایز تخت نوزادی 70 در 130 سانتیمتر می بایست بالش مورد نظر با این سایز از لحاظ ظاهری هماهنگی داشته باشد، یک بالش نوزادی به ابعاد 25 در 35 سانتیمتر گزینه خوبی است.

سلامت نوزادان به طور مستقیم تحت تأثیر انتخاب بالش است. از آنجایی که نوزادان بیشتر روز و شب را می خوابند و جمجمه آنها در چند ماه اول هنوز رشد نکرده است، این زمانی است که آسیب پذیرترین آنهاست. علیرغم این توصیه، نوزاد را حداقل تا 12 ماهگی نباید روی بالش گذاشت. قد 5 تا 7 سانتی متر برای کودکان بالای یک سال هنگام استفاده از بالش با این اندازه توصیه می شود.

اغلب افراد پس از خواب شب با گردن درد مواجه هستند. اثرات استفاده از بالشتک غیر استاندارد یا نامناسب می تواند فاجعه بار باشد. برای جلوگیری از ناراحتی ها یا دردهای زیر، بهتر است از یک بالش استاندارد استفاده کنید.

مقاله تکمیلی: از روتختی چه استفاده ای می شود؟

چطور بالش انتخاب کنیم

چطور بالش انتخاب کنیم؟

خرید یک بالش خوب و باکیفیت از جمله مواردی است که رعایت آن تاثیرات مهمی بر وضعیت سلامتی و خواب راحت دارد، سرمایه گذاری روی بالش یک هزینه عالی و با تفکر است که اثرات آن مستقیما متوجه شخص شما خواهد شد. خرید یک بالش ارزان اگرچه در ظاهر لدت بخش است اما عواقبی دارد که در این قسمت به آنها می پردازیم:

·      درد در پشت گردن:

درد عضلانی در ناحیه گردن و شانه یکی دیگر از عوارض خوابیدن روی بالش غیر استاندارد است. در نتیجه این فشار، تعادل گردن و ستون فقرات مختل می شود. یک کوسن نازک یا پشمی ممکن است مقصر این موضوع باشد. اگر ناراحتی گردن شما ناشی از بیماری یا عادات بد نشستن است، استفاده از بالش مناسب مهم است. علاوه بر این، اگر بالش استاندارد و معمولی ندارید، خوابیدن روی شکم ممکن است درد گردن را تشدید کند.

·      درد بدن:

پس از کشش طولانی مدت، عضلات شما منقبض می شوند. برای جلوگیری از گرفتگی عضلات گردن و پشت، سر و گردن باید در ارتفاع مناسب از زمین قرار گیرند.

·      درد در پشت و کمر:

زمانی که ستون فقرات با قفسه سینه هم راستا نباشد، باعث ناراحتی کمر می شود. در این حالت، سر و گردن از سطح زمین خیلی بالا یا پایین است. هر دو موقعیت فشار زیادی به کمر وارد می کند.

·      سردرد:

فشار وارد شده به رشته های عصبی در گردن ممکن است باعث سردرد در برخی افراد شود. ناهماهنگی گردن در هنگام خواب مقصر این مشکل است.

·      مشکلات گوارشی و تنفسی:

اصطلاح “آپنه خواب” به وضعیتی اطلاق می شود که در آن تنفس فرد در هنگام خواب به طور مکرر قطع می شود. از آنجایی که وضعیت سر روی این نوع بالش ها بهینه نیست، تنفس محدود شده و این وقفه ها دردناک تر می شود.

استفاده از بالشتک نامناسب ممکن است علائم بیماری رفلاکس اسید را تشدید کند. در نتیجه، رفلاکس معده زمانی اتفاق می‌افتد که فرد روی بالشی بسیار نازک بخوابد.

·      احساس ترس:

تا زمانی که خواب شما را مختل نشود، تکان خوردن  در شب کاملا طبیعی است. اگر خواب شما به دلیل حرکت بالش شما در نیمه های شب مختل شده است، وقت آن رسیده است که یک بالش جدید تهیه کنید. علاوه بر این، روتختی می تواند با افزایش میزان چرخش بدن در طول شب، به شما کمک کند تا راحت تر بخوابید. با خرید روتختی هتلی خیره کننده و باکیفیت می توان از این امر به سادگی جلوگیری کرد.

خوابیدن در یک مکان متفاوت لذت بخش است؛ اگر در سفر می خواهید خواب بهتری داشته باشید، یک بالش مسافرتی به همراه داشته باشید و از خواب لذت بخش در سفر نیز بهره مند شوید.

بالش استاندارد از چه موادی ساخته شده است؟

دونکته مهم در مورد بالش که باید به آنها توجه کنید یکی پرکننده بالش است یعنی ماده ای که استفاده می شود تا به آن حجم دهد و مورد دوم جنس آستر یا روکش آنست که حتی الامکان از متریال ارگانیک نظیر کتان یا پنبه باشد ت تنفس پذیری خوبی داشته باشد و سبب ایجاد گرمای بیش از حد یا حساسیت نشود:

·      بالش پشم و پنبه:

بالش پشمی و پنبه ای همانطور که از نامش پیداست با مخلوطی از پنبه و پشم پر می شود. این نوع بالش برای مبتلایان به آلرژی و کودکان مبتلا به بیماری های تنفسی به دلیل وجود مواد حساسیت زا در پنبه و پشم توصیه می شود.

·      بالش کرک و پر:

بالش های پر از کرک و پر از بهترین ها هستند. به منظور محافظت از گردن، کرک و پرها انتخاب خوبی هستند، منتهی باید توجه داشته باشید شرایط گرمادهی و حسسیت زدایی را گذرانده باشند و آستر آن ها حتما ضخیم باشد تا ساقه های پر به داخل گردن نفوذ نکنند.

·      بالش فوم یا مموری فوم:

بالش‌های فومی ضد حساسیت نیستند، اما بخاطر خصوصیاتی که دارند اغلب به عنوان بالش های طبی مورد استفاده قرار می گیرند.

مقاله تکمیلی: راهنمای خرید بالش طبی | معرفی انواع بالش طبی

احساس ترس

نتیجه گیری:

بارها و بارها شنیده یا خوانده اید که استفاده از یک بالش مناسب تاثیر بسزایی در سلامتی شما خواهد داشت؛ خرید بالش همچون خرید سایر اجزای رختخواب نظیر تشک، روتختی و خود تختخواب یک کار تخصصی است که حتما باید بامشاوره و به درستی انتخاب شود. علاوه بر ملاحظات معمولی اندازه، قد و وزن، مواد اولیه، الیاف و قابلیت تنفس هنگام انتخاب بالش مناسب باید در نظر گرفته شود.

جهت مشاوره هنگام خرید بالش مناسب، ست کردن اندازه روبالش هنگام خرید سرویس روتختی یا سایر موارد ازطریق راههای ارتباطی پایین صفحه با کارشناس ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید