تاریخچه روتختی سنتی

تاریخچه روتختی | از بافت سنتی تا تولید صنعتی:

سیر تکاملی شگفت انگیز روتختی ها از تولیدات دستی سنتی تا تولید صنعتی را کشف کنید. اهمیت تاریخی، تأثیرات طراحی و تأثیر فرهنگی روتختی ها را در طول اعصار کشف کنید.

روتختی سنتی در گذشته از قدیمی‌ترین هنرهای دستی بشمار می‌رفت ولی با گذر زمان و پیشرفت فناوری، تولیدات صنعتی هم مانند سایر رشته ها ورود کردند و صنعت روتختی را متحول ساختند؛ در این مقاله به بررسی تاریخچه روتختی و تحولاتی که در آن رخ داده است، خواهیم پرداخت.

مقدمه – اهمیت روتختی در طول تاریخ:

روتختی ها در طول تاریخ نقش مهمی ایفا کرده اند و به اهداف کاربردی و تزئینی خدمت می کنند. از تمدن های باستانی تا دوران مدرن، این منسوجات تخت ها را آراسته و به فضاهای خواب گرما و راحتی بخشیده اند. روتختی ها علاوه بر کاربرد عملی، بازتابی از موقعیت اجتماعی، ثروت و ذوق هنری فرد نیز بوده است.

در زمان‌های قدیم، روتختی‌ها اغلب بافته می‌شدند یا با نمادهای قدرت و رفاه گلدوزی می‌شدند و به نمادی از تجمل تبدیل می‌شدند. در طول قرن‌ها، سبک‌ها و مواد مورد استفاده در تولید روتختی به گونه‌ای تکامل یافتند که نیازهای در حال تغییر مردم را برآورده کنند. روتختی همچنان میراث‌های ارزشمندی است که در طول نسل‌ها منتقل شده است یا حتی به عنوان آثار هنری در موزه‌ها به نمایش گذاشته می‌شوند.

 

روتختی جدید سپارشی

هنر دوخت روتختی – تنوعی بدون مرز به قدمت تاریخ بشر:

بیایید در مورد روتختی های سنتی صحبت کنیم! این آثار ارزشمند هنری تاریخچه ای غنی دارند و تحت تاثیر فرهنگ های مختلف در سراسر جهان هستند. روتختی‌ها که قدمت آن به قرن‌ها قبل برمی‌گردد، در ابتدا برای تامین گرما در طول شب طراحی شدند. مردم در قصمت های مختلف دنیا مختلف هنگام ایجاد این شاهکارها سبک ها و تکنیک های منحصر به فردی دارند.

در هند روتختی‌های پیچیده بافته شده از پنبه یا ابریشم با رنگ‌های زنده و الگوهای خیره‌کننده مانند پیسلی یا ماندالا را خواهید یافت. روتختی های بومیان آمریکا الگوهای هندسی را به نمایش می گذارند که برای قبایل آنها اهمیت معنوی دارد. در آمریکای جنوبی، پشم آلپاکا اغلب برای ایجاد روتختی های دنج و بادوام که با نقوش سنتی آند تزئین شده اند، استفاده می شود. مهم نیست که از کجا سرچشمه می‌گیرند، این روتختی‌های سنتی نه تنها هدفی عملی دارند، بلکه فرهنگ‌های غنی و استعدادهای هنری جوامعی را که آنها را ساخته‌اند نیز منعکس می‌کنند.

روتختی سنتی – خاستگاه، مواد اولیه و تاثیرات فرهنگی:

در گذشته، روتختی‌ها به صورت دستی تهیه می‌شدند. بافت دستی روتختی‌ها در ایران به دلیل طرح‌های زیبا و فریبنده خود، به سرعت شهرت یافت. بافت دستی روتختی‌ها از پنبه‌های نرم و طبیعی تهیه می‌شدند و طرح‌های روی آن‌ها با استفاده از رنگ‌های طبیعی و گیاهی بود. آنچه در قدیم بعنوان روتختی مورد استفاده بود لحاف نام داشت.

–          تاریخچه لحاف در ایران:

در سال 1391، بازار لحاف دوزان شهرکرد در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است اما واقعیت اینست که قرن هاست هنر لحاف دوزی نسل به نسل و سینه به سینه نزد ایرانیان منتقل و این هنر هنوز هم در جاهای زیادی رواج دارد. لحاف کرسی پر کاربردترین و قدیمی ترین وسیله گرمایشی کالای خواب در خانه های ایرانی است.

–          تاریخچه لحاف کرسی و کرسی در ایران:

با توجه به گران بودن و کمیاب بودن چوب در فلات ایران اجداد ما ابتکاری شگفت انگیز به خرج دادند و با استفاده از این وسیله با مصرف کمترین میزان چوب، ذغال یا سوخت وسیله گرمایشی ویژه فصل زمستان را فراهم کردند. از نظر تاریخی ژاپنی ها نیز ازاین روش برای گرم کردن خود در زمستان استفاده می کردند.

اولین تختخواب تاریخ بشر

تاریخچه پیدایش و معرفی روتختی در ایران:

با اینکه تاریخچه استفاده از تختخواب در ایران به هزاران سال قبل بر میگردد و تخت های سفالی سلسله ایلامی در شوش بعنوان اولین یافته های این مورد شناخته می شوند؛ فرهنگ خواب بر روی تخت به مرور از اواسط دوران قاجار آغاز شد.

–          تاریخچه تولید روتختی در ایران:

تولید روتختی از دیرباز در ایران رواج داشته است. در گذشته، روتختی‌ها به صورت دستی بافته می‌شدند و از طریق بازرگانان به کشورهای دیگر صادر می‌شدند.

در دهه ۱۹۵۰، شرکت‌هایی مانند شرکت هنرهای دستی و شرکت نساجی ایران تاسیس شدند و تولید روتختی‌ها به صورت صنعتی در ایران آغاز شد. این شرکت‌ها از شیوه‌های مدرن و تکنولوژی‌های پیشرفته استفاده کردند تا تولید روتختی‌های با کیفیت و سطح بالا را انجام دهند.

–          اولین شرکت های روتختی در ایران:

معروفی مانند شرکت هنرهای دستی، شرکت نساجی ایران و شرکت‌های در اوایل دهه پنجاه میلادی فعالیت خود را در این زمینه آغاز کردندو شرکت هایی مثل لایکو در دهه پنجاه شمسی تولید و فروش مدرن این محصولات در سطح نوین امروزی را پیاه گذاری کردند.

انواع روتختی سنتی:

آنچه به عنوان روتختی در فرهنگ ایران شناخته و مورد قبول قرار گرفته است مربوط به دوره قاجار به بعد است که به اختصار با انواع آنها آشنا می شویم:

–          روتختی بافت:

مواد اولیه این نوع روتختی کامواست که بهتر است از جنس کتان، پنبه یا پشم باشد، برای خرید روتختی بافت (قلاب بافی) نوع پشمی برای فصل سرد مناسبتر است. انواع روتختی بافت از نظر قیمت متفاوت هستند اما برای صرفه جویی میتوان انواع ترکیبی (پلی استر و مواد طبیعی را انتخاب کرد).

روتختی ترمه آبی

–          روتختی ترمه:

 روتختی های با کیفیت ترمه جزو آثار هنری و صنایع دستی استان های یزد و اصفهان هستند، برای خرید روتختی ترمه لازم است به جنس آن توجه کنید. روتختی های ترمه ابریشم محصولان نفیس و نرمی هستند که اصولا قیمت بالای دارند و بعنوان یک کالای نفیس دکوراسیونی و تزئینی مورد استفاده هستند و روتختی های ترمه پلی استر که قیمت ارزانتری دارند.

روتختی سرمه دوزی سنتی آبی

–          روتختی سرمه دوزی:

روتختی های سرمه یا ملیله دوزی از جمله هنرهای جذابی است که افراد زیادی را در سال های اخیر به خود جذب کرده و به عنوان یک روتختی شکیل و تجملاتی به فروش می رسد. برای خرید روتختی سرمه دوزی به جنس پارچه، رنگ جذاب و به روز روتختی و کیفیت دوخت آن لازم است توجه کنید. روتختی های سرمه دوزی بر اساس وزن قیمت گذای می شوند و روتختی های سرمه سبک وزن قیمت پایین تری دارند.

روتختی گلدوزی سنتی سفید

–          روتختی گلدوزی:

روتختی های گلدوزی از نظر قدمت از گزینه های قبلی قدیمی تر هستند؛ منحصر به ایران نیستند و در همه جای دنیا از محبوبت بالایی برخوردارند. برای خرید روتختی گلدوزی دستی باید توجه کنید مقدار کار انجام شده بر روی روتختی چقدر است و پارچه آستر چه جنسی دارد. قیمت روتختی گلدوزی صنعتی معمولا پایینتر و نوع دوخت ها منظم تر و شکیل تر است.

روتختی در عصر جدید – نسل نو صنعت روتختی:

تا چند دهه پیش روتختی ها (لحاف ها) کاربردی جز گرم کردن برایشان متصور نبود اما امرزوه یه یک جزء مهم از اتاق خواب تبدیل شده اند؛ از کاربرد دکوراسیونی در اتاق خواب تا ست شدن با سایر آیتم های منزل همه نوید عصری نو در این صنعت را میدهند.

–          روتختی جدید (معاصر) از نظر جنس پارچه و مواد مصرفی:

تولید صنعتی روتختی در ایران قدمتی حدود نیم قرن دارد و از روزهای اول گام های محکم و درستی در این زمینه برداشته شد. آنچه روتختی معصر را از روتختی های قدیمی متمایز می کند در نگاه اول وزن آنست – الیاف (پشم شیشه – لایی) به سرعت در فرآیندهای تولید جای متریال قهای قدیمی و دست و پاگیر مثل پشم و پنبه را پر کرد و سیستم تولید و فروش و انبار داری را متحول ساخت.

پارچه های مختلفی برای روتختی امروزه مورد استفاده هستند که از مواد طبیعی (کتان، پنبه، ابریشم، لینن) تا مواد مصنوعی (پلی استر، فلانل، میکرو، براش) متفاوت هستند و هریک قیمت ها، کاربرد ها و مخاطبان خاص خود را دارند.

–          روتختی جدید از نظر کاربرد:

به اختصار روتختی ها بصورت کلی به دو دسته مصرفی (لحاف روتختی) و تزئینی (روتختی عروس اصطلاحا) دسته بندی می شوند. وجه تمایز این دو به مواد مصرفی و قیمت آنهاست که اصولا دسته دوم قیمت بالاتری دارد و کاربردش صرفا دکوراسیونی و زیبایی است. مورد مهم دیگری که باید به آن توجه کنید نوع روتختی است؛ روتختی کاوری (کاور لحاف) برای شستشوی بهتر و لحاف روتختی برای قیمت پایینتر در بازار موجود هستند.

جدیدترین مدل های روتختی مدرن:

روتختی های جدید با توجه به کاربرد دکوراسیونی و سلیقه مشتریان از نظر ظاهری در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرند که به اختصار آنها را بررسی میکنیم:

روتختی ساده سبز تیره - تمام کتان

–          روتختی ساده و مینیمال:

خرید روتختی ساده در سال های اخیر رواج زیادی پیدا کرده و با توجه به ابعاد کوچک اتاق خواب ها در آپارتمان های امروزی بسیار توصیه شده است؛ از نظر دکوراسیونی این نوع روتختی ها با سبک مینیمال و مدرن همخوانی خوبی دارند و با انتخاب جنس پارچه خوب (کتان، پنبه، لینن) سالها از خرید روتختی جدید معاف هستید.

روتختی هتلی بژ

–          روتختی هتلی و کلاسیک:

روتختی های هتلی در گذشته برای تزئین اتاق های هتل های لوکس کاریرد داشتند اما امروزه با تنوع رنگ و جنس بالا گزینه خوبی برای سبک های کلاسیک و مینیمال بشمار می روند. نکته مهم در این خرید انتخاب جنس مناسب پارچه بدون پرز دهی است که حتما باید زمان خرید به آن دقت شود.

روتختی اسپرت نوک مدادی

–          روتختی اسپرت:

پرطرفدارترین انواع روتختی در سال های اخیر در بین روتختی های طرح دار روتختی اسپرت است؛ این سبک به راحتی با انواع دکوراسیون ست می شود و دیرتر تکراری و خسته کننده می شود. با انتخاب رنگ و طرح مناسب گزینه خوبی برای اتاق خواب دخترانه یا پسرانه بشمار می روند.

پارچه روتختی گل دار

–          روتختی آبرنگی و گل دار:

روتختی گل دار در یک تختخواب شیک و زیبا نعمتی است بهشتی و مناسب برای انواع اتاق خواب دخترانه و دونفره؛ خرید روتختی آبرنگی با معمولا بیش از 100 ترکیب رنگی مختلف در طراحی آیتم ها متفاوت ترین و جذابترین هدیه ای ست که به سلامت و شادابی روح و روان خود اهدا میکنید.

–          روتختی مخمل بوهو:

روتختی مخمل بوهو در نهایت نفیس ترین و متفاوت ترین محصولی است که در سایت سپارشی میتوانید تهیه کنید؛ یک ادبیات طراحی متفاوت و منحصر به فرد و پارچه مخمل با کیفیت ترکیبی بدیع و خاص برای اتاق خواب جذاب شماست.

کلام پایانی و نتیجه گیری:

تحول روتختی از بافت دستی تا تولید صنعتی، نمادی از پیشرفت فناورانه در دنیای مد و طراحی است. روتختی‌ها امروزه از پارچه‌های مرغوب و با طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی تهیه می‌شوند. این تغییر در تولید روتختی به دلیل روند سریع‌تر و هزینه کمتر انجام شد. روتختی‌ها علاوه بر ارزان قیمت بودن، شیوه‌ای مدرن و زیبا برای تزیین خانه‌ها هستند.

روتختی‌ها از قطعات مهم دکوراسیون داخلی هستند و برای زیبایی و تنوع در دکوراسیون اتاق خواب و سایر اتاق‌ها استفاده می‌شوند. استفاده از فناوری‌های جدید در تولید روتختی‌ها باعث‌شده‌است که این محصولات با کیفیت بالا تولید شوند و با قیمت‌های پایین‌تری به بازار عرضه شوند. سایت سپارشی سالهاست بصورت آنلاین مشغول فعالیت در این زمینه بوده و ارزشمندترین سرمایه برای ما رضایت مشتریان در کنار حفظ کیفیت محصول و خدمات پشتیبانی است.

متفاوت ترین تجربه خرید آنلاین – فروشگاه روتختی سپارشی

دیدگاهتان را بنویسید