از بین بردن لکه لحاف در 4 مرحله

راهنمای کامل برای از بین بردن لکه های سرسخت از ملحفه، روتختی و تشک  های خود را کشف کنید. راهنمای گام به گام ما را دنبال کنید و تکنیک های موثری را بیاموزید تا ملحفه های خود را بدون لک نگه دارید. با لکه ها خداحافظی کنید و هر شب از یک تخت خواب تازه و تمیز لذت ببرید.

در این مطلب، انواع مختلف لکه‌های روتختی را بررسی می‌کنیم و راهنمایی گام به گام در مورد چگونگی خلاص شدن از شر لکه‌های خاص ارائه می‌کنیم. علاوه بر این، ما در مورد اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از لکه های آینده و اطمینان از طول عمر ملحفه های شما صحبت خواهیم کرد.

گام اول – آماده سازی ملحفه برای لکه زدایی:

قبل از اینکه به پاک کردن لکه بپردازید، بسیار مهم است که تمام ملافه ها یا ملحفه ها بردارید، مطمئن شوید که سایر مواردی که ممکن است مانع تلاش شما برای مبارزه با لک شود را بردارید. به این ترتیب، تمرکز شما صرفاً روی بی لک شدن آن قسمت خواهد بود.

همه لکه ها یکسان ایجاد نمی شوند. برخی از آنها لکه های جزئی هستند که می توان به راحتی با آنها برخورد کرد، در حالی که برخی دیگر به زمان بیشتری نیاز دارند. برای ارزیابی شدت لکه، خواه یک نقطه کوچک باشد یا یک لکه قابل توجه، یک لحظه وقت بگذارید.

بهترین روش پارک کردن لکه از روی پارچه

گام دوم – تشخیص و از بین بردن نوع لکه ملحفه:

مهمترین گام در زمان شستشن روتختی ، ملحفه یا تشک تشخیص نوع لکه است که بر اساس آن روش کار تعیین میشود:

·         از بین بردن لکه غذا و نوشیدنی از روی ملحفه:

– اولین قدم برای از بین بردن این لکه ها این است که سریع عمل کنید. یک پارچه تمیز یا حوله کاغذی بردارید و به آرامی ناحیه آسیب دیده را پاک کنید تا مواد غذایی یا مایع اضافی جذب شود. به یاد داشته باشید، نکته کلیدی این است که لکه بردارید، نه مالش، زیرا مالش ممکن است باعث پخش شدن لکه شود.

– بسته به نوع لکه، می‌توانید از بین طیف وسیعی از لکه‌برهای تجاری موجود انتخاب کنید یا با استفاده از اقلام خانگی مانند سرکه یا جوش شیرین را انتخاب کنید. دستورالعمل های روی لکه بر را دنبال کنید و آن را روی لکه بمالید و از پوشش کامل آن اطمینان حاصل کنید.

·         از بین بردن لکه روغن از روی ملحفه:

– ابتدا مطمئن شوید که لکه را در اسرع وقت از بین ببرید. با پاک کردن روغن اضافی با استفاده از یک پارچه سفید تمیز یا حوله کاغذی شروع کنید.

 – سپس مقداری جوش شیرین را روی لکه بپاشید و اجازه دهید حدود 15 دقیقه بماند؛ این به جذب روغن کمک می کند.

– پس از آن، جوش شیرین را پاک کنید و مقدار کمی صابون ظرفشویی یا مواد شوینده را مستقیماً روی لکه بمالید. با استفاده از انگشتان دست یا برس نرم آن را به آرامی روی پارچه بکشید. اجازه دهید 15 دقیقه دیگر بماند قبل از اینکه آن را در چرخه آب خنک داخل ماشین لباسشویی بیندازید.

·         از بین بردن لکه زرد عرق و مایعات بدن از روی ملحفه ها:

– ابتدا ملحفه های خود را در آب سرد خیس کنید. این کار به از بین بردن لکه قبل از اینکه با زرادخانه تمیز کردن خود وارد آن شوید، کمک می کند.

– برای تقویت بیشتر، از پاک کننده های مبتنی بر آنزیم استفاده کنید که به تجزیه پروتئین های موجود در لکه ها کمک می کند. پاک کننده را مستقیماً روی لکه بمالید، بگذارید چند دقیقه بماند، سپس به آرامی محل را با یک پارچه سفید بشویید.

·         از بین بردن لکه جوهر و رنگ از روی ملحفه ها:

–  برای جلوگیری از گسترش بیشتر لکه به سرعت عمل کنید. لکه را به آرامی با یک پارچه تمیز یا حوله کاغذی پاک کنید تا حد امکان جوهر یا رنگ جذب شود. از مالش خودداری کنید، زیرا ممکن است لکه را به عمق پارچه فشار دهد.

– برای پاک کردن جوهر و رنگ از مالش الکل یا لکه‌بر مخصوص جوهر استفاده کنید. مقدار کمی را روی لکه بمالید و به آرامی لکه کنید تا جوهر شروع به بلند شدن کند.

– برای لکه های رنگ، می توانید از مخلوط پراکسید هیدروژن و شوینده ملایم استفاده کنید تا به آرامی لکه را پاک کنید.

بهترین شوینده برای لکه روتختی

·         از بین بردن بوی بد عرق از روی لحاف:

– ابتدا لکه ها را با مخلوطی از جوش شیرین و آب درمان کنید و یک قوام خمیر مانند ایجاد کنید. خمیر را روی لکه بمالید، اجازه دهید حدود 30 دقیقه بماند، سپس به آرامی محل را بشویید. جوش شیرین به خنثی کردن بوها و از بین بردن لکه ها کمک می کند.

– اگر بو حتی پس از درمان قبلی باقی ماند، وقت آن است که سرکه استفاده کنید؛ این سلاح مخفی شما در برابر بوی بد بدن است. نصف فنجان سرکه سفید را به همراه مواد شوینده معمولی خود به چرخه شستشوی خود اضافه کنید. سرکه به از بین بردن بوهای ماندگار کمک می کند و بوی تازه و تمیزی را به ملحفه های شما می بخشد.

·         از بین بردن لکه خون  از روی ملحفه ها:

– اگر لکه خون تازه است ابتدا با یک دستمال آن را خشک و سپس مراحل بعد را انجام دهید.

– لکه های خون ناشی از قاعدگی چون حاوی بافت است نیاز به استفاده از مواد شوینده (ترجیحا پودر صابون و آب نیمه گرم تا 60 درجه) دارد اما لکه های خون معمولی با کشیدن یک دستمال سفید نخی آغشته با آب سرد به راحتی پاک خواهد شد.

·         از بین بردن لاک ناخن  از روی ملحفه ها:

– ابتدا مقداری استون یا پاک کننده لاک ناخن حاوی استون بگیرید. ابتدا یک قسمت کوچک پنهان از ملحفه های خود را تست کنید تا مطمئن شوید که به پارچه آسیب نمی رساند. پس از تایید بی خطر بودن، یک پارچه تمیز را با استون مرطوب کنید و به آرامی ناحیه آسیب دیده را پاک کنید، مراقب باشید که مالش ندهید، زیرا این کار می تواند لکه را بیشتر پخش کند.

– لکه زدایی را تا زمانی ادامه دهید که لاک شروع به بلند شدن روی پارچه کند. از مصرف بیش از حد استون خودداری کنید زیرا ممکن است پارچه را ضعیف یا تغییر رنگ دهد. هنگامی که تمام آثار لاک ناخن از بین رفت، محل را کاملا با آب سرد بشویید و سپس آن را به طور معمول در آب سرد با مواد شوینده ملایم بشویید.

·         از بین بردن لکه ژل موی سر از روی ملحفه ها:

– اول از همه، ژل اضافی را با یک قاشق یا چاقوی بی رنگ پاک کنید، مراقب باشید که بیشتر پخش نشود. ناحیه آسیب دیده را به آرامی با یک پارچه تمیز یا حوله کاغذی پاک کنید تا باقیمانده های اضافی جذب شود.

– حالا وقت آن است که با مواد قوی روی لکه ضربه بزنید؛ یک مایع ظرفشویی ملایم مخلوط با آب بردارید و آن را روی لکه ماساژ دهید. اجازه دهید حدود 15 دقیقه بماند قبل از اینکه آن را خوب مالش دهید. محل را زیر آب جاری سرد بشویید و با یک پارچه تمیز بمالید تا محلول تمیز کننده پاک شود.

گام سوم – شستن ملحفه:

بهترین راه برای مقابله با لکه ها این است که در وهله اول از آنها جلوگیری کنید. ایجاد یک روال منظم تمیز کردن ورق کلیدی است. بسته به ترجیح شخصی و تعداد دفعات استفاده از ملحفه‌های خود، هر یک تا دو هفته یک‌بار، ملحفه‌های خود را بشویید. با رعایت منظم تمیز کردن، می توانید از ایجاد لکه جلوگیری کنید و ملحفه های خود را تازه و خوشبو نگه دارید.

بیشتر بخوانید – دستور شستن روتختی

گام چهارم – نگهداری و مراقبت از روتختی:

یک نکته دیگر برای جلوگیری از ایجاد لکه، استفاده از اقدامات حفاظتی است. سرمایه گذاری روی یک محافظ تشک و روکش بالش می تواند کمک زیادی به لکه نگه داشتن ملحفه های شما کند. این لایه های محافظ به عنوان یک مانع عمل می کنند و رطوبت و نشت را از روتختی های گرانبهای شما دور نگه می دارند. بعلاوه، تمیز کردن و تعویض آن‌ها در صورت لزوم بسیار آسان‌تر است.

تمیز کردن ملحفه ها بهترین روش

سخن پایانی:

در پایان، دانستن اینکه چگونه به طور موثر لکه ها را از ملحفه های خود پاک کنید، می تواند تفاوت قابل توجهی در ظاهر و طول عمر ملافه شما ایجاد کند. با پیروی از نکات و تکنیک های ذکر شده در این مطلب، می توانید با اطمینان خاطر با انواع لکه های رایج مقابله کنید. به یاد داشته باشید که باید سریع عمل کنید، از روش های مناسب لکه زدایی استفاده کنید و اقدامات پیشگیرانه را برای تمیز و تازه نگه داشتن ملحفه ها انجام دهید. با کمی دقت و کوشش، می توانید با لکه های سرسخت خداحافظی کنید و از خوابی آرام بر روی ملحفه های بکر و بدون لکه لذت ببرید.

سوالات متداول:

·         بهترین و کم خطر ترین شوینده برای لکه روتختی و ملحفه چیست؟

اگر در مورد نوع شوینده مناسب برای سشتن ملحفه ها و روتختی شک دارید یا نگران باقی ماندن لکه ها یا از بین رفتن رنگ روتختی هستید. پودر صابون و آب سرد بهترین گزینه است. کف ناشی از حل کردن پودر را با یک دستمال تمیز و سفید به آرامی روی محل لکه بکشید.

·         آیا از بین بردن لکه های ملحفه و روتختی قبل از شستن لازم است؟

بله حتما این نکته مهم را رعایت کنید چون گاهی لکه ها بعد از شستن روی ملحفه تثبیت می شوند و دیگر هیچ راهی برای از بین بردن آنها نیست.

متفاوت ترین تجربه خرید آنلاین

فروشگاه روتختی سپارشی

دیدگاهتان را بنویسید