فنگ شویی اتاق خواب

فنگ شویی علم رسیدن به تعادل و شادی است. رعایت نکات ساده فنگ شویی و توصیه های عملی در مورد نحوه اجرای فنگ شویی در اتاق خواب برای کمک به بهبود خواب ما هستند.

مفاهیم و دستورالعمل های فنگ شویی هنگام چیدمان اتاق خواب از روتختی گرفته تا تک تک اجزای آن در مسیری است که بهترین انرژی به فضا هدایت می شود. با پیروی از چند اصل ساده فنگ شویی و ایجاد چند تغییر جزئی در چیدمان اتاق خواب خود می توانید جریان انرژِی پایداری در اتاق خواب خود ایجاد کنید.

چیدمان اتاق خواب به روش فنگ شویی:

سطوح مختلفی از تخصص فنگ شویی وجود دارد زیرا برای تسلط بر آن نیاز به سال ها مطالعه است. در اینجا برخی از اصول اساسی فنگ شویی به زبان ساده را بیان می کنیم که می توانید بلافاصله اجرا کنید:

فنکشویی اتاق خواب

چگونه می توانید یک اتاق خواب فنگ شویی ایجاد کنید؟

طبق هنر باستانی فنگ شویی، محیط باید برای جریان آزاد باد و آب مساعد باشد. این یک روش عالی برای استفاده از انرژی فوق العاده چی است که در اطراف شما وجود دارد. علاوه بر این، چیدمان اتاق خواب که جریان انرژی مثبت را مسدود می کند، می تواند منجر به انرژی منفی شاچی (شاچی) شود. طرفداران سیستم فنگ شویی معتقدند که این انرژی منفی باعث بیماری و بدشانسی می شود.

فنگ شویی می تواند تأثیرات مثبت و منفی بر سلامت روان شما داشته باشد، بنابراین بهتر است به جای نگرانی در مورد عواقب آن بر سلامت روان خود، روی زیبایی شناسی چیدمان اتاق خواب خود تمرکز کنید. فنگ شویی در اتاق خواب به این معنی است که پنج عنصر چوب، آتش، آب، خاک و فلز در تعادل باشند.

روتختی جدید سپارشی

فنگ شویی چیست؟

فنگ شوی Feng Shui یک فلسفه مبتنی بر سیستم قوانین طبیعی چین باستان است که قرار است جهت گیری فضایی مبلمان و دکوراسیون شما را در رابطه با جریان انرژی (چی) حاکم کند. کلمه “فنگ” به معنای باد و کلمه “شوی” به معنای آب است. اینها با هم نماد جریان زندگی است که فرد باید آرزو داشته باشد در خانه خود داشته باشد.

فنگ شویی معاصر در دهه 1970 در جامعه غربی توسعه یافت. این مبتنی بر روانشناسی چگونگی دستیابی به اهداف از طریق تمرکز هدفمند بر جنبه های مختلف زندگی و همچنین شکل کلاسیک اصول فنگ شویی است که شامل جریان چی و تجلیات یین و یانگ می شود.

13 ترفند سریع برای فنگ شویی اتاق خواب:

 • تخت خود را در مرکز قرار دهید.
 • روی تخت و تشک بزرگ یا سوپر کینگ سرمایه گذاری کنید.
 • از قرار دادن آینه در محدوده دید تخت خودداری کنید.
 • با پرده های قابل تنظیم جریان هوا را به حداکثر برسانید.
 • وسایل الکترونیکی و صفحه نمایش را محدود کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که تخت شما یک میز کنار تخت در دو طرف دارد.
 • از ملافه های طبیعی و مواد سازگار با محیط زیست استفاده کنید.
 • رنگ‌های آرام‌بخش و آرام را انتخاب کنید.
 • از شمع و لامپ کم نور استفاده کنید.
 • تمام کشوها و درها را در صورت عدم استفاده بسته نگه دارید.
 • روی یک تاج تخت محکم هزینه کنید.
 • قفسه کتاب خود را به اتاق دیگری منتقل کنید.
 • فقط کتاب هایی را که در حال خواندن آنها هستید در اتاق خواب خود داشته باشید.

1.     تخت خود را در مرکز قرار دهید:

اساس فنگ شویی مفهوم “موقعیت فرماندهی” است که به قرار دادن اشیاء رو به درب ورودی اشاره دارد، اما مطابق با آن نیست. در فنگ شویی اتاق خواب، تخت شما باید در موقعیت فرماندهی قرار گیرد زیرا مهمترین آیتم در آن اتاق است و بیشتر وقت خود را در آن سپری می کنید. بهترین مکان برای قرار دادن تخت خود به صورت مورب از در است، بنابراین در دید شما است، اما مستقیماً به بیرون از آن نگاه نمی کنید.

2.     روی تختخواب و تشک کینگ سایز و سوپر کینگ سایز سرمایه گذاری کنید:

فنگ شویی همه چیز در مورد تعامل انسان ها و محیط هایی است که در آن زمان خود را سپری می کنند. از آنجایی که بخش بزرگی از آن جایی است که ما می خوابیم، می توان تصور کرد که گنجاندن فنگ شویی در اتاق خواب ما راه خوبی برای رسیدن به یک زندگی متعادل تر است. اگر اتاقی دارید که به اندازه کافی بزرگ باشد، تخت های سوپر کینگ ایده آل هستند. این به این دلیل است که آنها حداکثر فضایی را به ما می دهند که در آن استراحت کنیم و از حواس پرتی های دنیای مدرن دور شویم.

مقاله تکمیلی: راهنمای خرید تختخواب

روی تختخواب و تشک کینگ سایز و سوپر کینگ

3.     آینه ها را در خط دید خود قرار ندهید:

در حالی که آینه ها برای بزرگتر نشان دادن یک اتاق کوچک عالی هستند، قرار دادن آینه در هنگام اجرای فنگ شویی اتاق خواب می تواند دشوار باشد. مهم‌تر از همه این است که اطمینان حاصل کنید که آینه‌های شما در یک راستا با تخت نیستند، زیرا احتمالاً عناصر حواس‌پرتی بیشتری را وارد خط دید شما می‌کند. این بدان معنا نیست که آینه ها برای اتاق خواب هایی با شی بالا ممنوع هستند. سعی کنید مطمئن شوید که نمی توانید خود را از رختخواب ببینید و آینه به سمت بیرون در نمی آید  برای ایجاد حس تعادل، یک آینه بالاتر را امتحان کنید.

یک ایده خوب این است که آینه ها را در مقابل یک پنجره قرار دهید، این به حداکثر رساندن نور در اتاق شما بدون حواس پرتی هنگام تلاش برای استراحت کمک می کند.

 

4.     جریان هوا را از طریق پرده های قابل تنظیم به حداکثر برسانید:

طبیعت یکی از اجزای کلیدی اتاق خواب فنگ شویی است و یک راه آسان برای تلفیق دنیای طبیعی، اطمینان از حداکثر جریان هوا است. این نه تنها اتاق خواب شما را شاداب و تمیز نگه می دارد، بلکه به خواب بهتر کمک می کند.

مطالعه‌ای که اخیراً در مجله  Indoor Air  منتشر شده است نشان می‌دهد که وقتی افراد در اتاق‌هایی با تهویه – چه با پنجره باز یا در باز – در مقایسه با اتاق‌های بدون تهویه می‌خوابند، خواب آنها بهبود می‌یابد، تعداد دفعات کمتری در شب از خواب بیدار می‌شوند و سطح دی اکسید کربن آنها کاهش می‌یابد؛ در واقع با کاهش سطح دی اکسید کربن، مردم راحت‌تر می‌خوابیدند و بیداری‌شان کاهش می‌یابد.

5. صفحه نمایش و وسایل الکتریکی

5.     صفحه نمایش و وسایل الکتریکی را محدود کنید:

نور آبی یکی از بدترین موارد برای جلوگیری از خواب است. اما وقتی صحبت از ایجاد سطوح مناسب یین و یانگ در اتاق خواب شما می شود، فراتر از این واقعیت است که فناوری ریتم شبانه روزی ما را مختل می کند . از آنجایی که فنگ شویی در سراسر جهان طبیعی مرکز است، هر چیزی که تکنولوژیکی یا ساخته دست بشر است می تواند سطح چی را در محیط ما کاهش دهد و در نتیجه خواب و آرامش ما را مختل کند.

6.     مطمئن شوید میز های کنار (کنسول کناری) تخت شما دو عدد هستند:

تعادل در فنگ شویی اتاق خواب بسیار مهم است و یک راه آسان برای ایجاد تقارن و تعادل از طریق میزهای کنار تخت است. یکی را در دو طرف تخت خود قرار دهید و اتاق خواب شما شروع به هماهنگی می کند و به سطح بیشتری از چی دست می یابد. یک گیاه اتاق خواب را در هر واحد کناری قرار دهید تا جوهره طبیعی فنگ شویی اتاق خواب خود را نیز به حداکثر برسانید.

ملحفه های طبیعی و مواد سازگار

7.     ملحفه های طبیعی و مواد سازگار با محیط زیست استفاده کنید:

یکی دیگر از راه های گنجاندن عناصر طبیعی در اتاق خواب استفاده از ملافه طبیعی است . به دنبال تشک های طبیعی باشید که از بامبو یا پنبه برای کمک به کاهش میزان مواد مصنوعی در فضای خواب شما استفاده می کنند. اینها نه تنها برای بهبود سطوح فنگ شویی در مجموعه اصلی شما عالی هستند، بلکه برای تنظیم دما نیز ایده آل هستند زیرا مواد طبیعی بهتر از همتایان غیر طبیعی خود رطوبت را جذب می کنند.

خرید روتختی طبیعی و ضد حساسیت از جنس کتان بزرگترین هدیه ایست که به سلامتی و شادابی خود می دهید.

8.     از رنگ های آرامش بخش و خاموش در اتاق خواب استفاده کنید:

آرامش در خواب زمانی به بهترین شکل حاصل می شود که چیزی در طراحی اتاق خواب وجود نداشته باشد که برجسته باشد یا توجه بیش از حد را به خود جلب کند.  انتخاب رنگ اتاق خواب موضوع چالش برانگیزی است. برای دستیابی به این حس تعادل، که بخش کلیدی فنگ شویی نیز هست، رنگ ها و الگوهایی را انتخاب کنید که خاموش و آرام بخش هستند. رنگ های پاستلی در اینجا عالی هستند. رنگ‌های آبی، صورتی و سبز آرامش‌بخش برای ایجاد یک بودوار هماهنگ و بدون حواس‌پرتی به خوبی کار می‌کنند.

خرید روتختی طرح دار اختصاصی با تنوع رنگی بسیار بالا در ترکیب های رنگی مختلف حتما در این زمینه نظر شما را جلب خواهد کرد.

از شمع و لامپ کم نور

9.     از شمع و لامپ کم نور استفاده کنید:

با استفاده از لامپ های کم نور و نورپردازی حالت یک گام فراتر از یک طرح رنگی خاموش بروید. این به ایجاد یک فضای آرامش بخش در اتاق خواب شما کمک می کند و حس آرامش و سکوتی را که برای یک خواب عالی در شب بسیار مهم است، فراهم می کند. همچنین به ایجاد حس تعادل در اتاق شما کمک می کند و یک بار دیگر سطوح بسیار مهم چی را در سرتاسر بهبود می بخشد.

10.  تمام درها و کشوها را در صورت عدم نیاز بسته نگه دارید:

برای دستیابی به یک اتاق خواب فنگ شویی، مهم است که تمام عوامل حواس پرتی را محدود کنید. اطمینان از بسته نگه داشتن کشوها و درهای کمد به شما کمک می کند تا حواس پرتی را در هنگام خواب یا استراحت قبل از خواب محدود کنید. بنابراین، حتی اگر بعد از یک روز طولانی مستقیماً به رختخواب می‌پرید و متوجه می‌شوید که کمد لباس‌تان کمی باز است، بهتر است قبل از اینکه بخواهید سرتان را تکان دهید، بیرون آمده و آن را ببندید. به ما اعتماد کنید، سریع‌تر به خواب می‌روید – حتی اگر مغزتان به شما بگوید که برای خوابیدن آماده‌اید و برای حرکت خیلی راحت هستید.

یک تاج تخت محکم

11.  روی یک تاج تخت محکم هزینه کنید:

یک تخته سر محکم به افزایش تقارن و تعادل در اتاق خواب شما کمک می کند . اما همچنین نشستن در رختخواب و خواندن کتاب در حالی که نوشیدنی مخصوص شب هنگام را میل می کنید، خواب را برای شما بسیار راحت‌تر می‌کند. به یاد داشته باشید که تاج تختی  را انتخاب کنید که تعادل دکور موجود شما را به هم نزند و در کمترین زمان با سر تکان دهید.

مقاله تکمیلی: راهنمای خرید تختخواب

12.  قفسه کتاب خود را ار اتاق خواب دور نگهدارید:

شاید برای اهل کتاب و علاقه مندان به ادبیات مشکل باشد، اما کتاب ها فقط شکل دیگری از حواس پرتی هنگام خواب هستند. آنها همچنین برای جمع آوری گرد و غبار و برهم زدن تعادل در اتاق خواب شما شیطان صفت هستند، بنابراین سعی کنید آنها را در اتاق مطالعه یا اتاق اضافی نگه دارید و اتاقی را که در آن کتاب نگهداری می کنید؛ در فاصله دور نگه دارید.

13.  فقط کتاب هایی را در اتاق خواب نگه دارید که مشغول خواندن آن ها هستید:

با بسط مطلب قبلی، بهتر است فقط کتابی را که در حال خواندن آن هستید در اتاق خواب خود نگه دارید. این به کاهش اختلال در هنگام تلاش برای خواب کمک می کند. همه ما در آن مقطع زمانی در کتابی بوده‌ایم که فکر می‌کنیم ممکن است آن را با کتاب دیگری عوض کنیم، اما این کمکی نمی‌کند که وقتی برای خواب آماده می‌شوید، ذهن شما خاموش شود. بهتر است با کاری که شروع کرده اید ادامه دهید یا حداقل تغییر را به روز بعد رها کنید.

کتاب هایی را در اتاق خواب

کلام پایانی

اصول چیدمان اتاق خواب فنگ شویی می تواند با ترویج انرژی چی مثبت در اتاق خواب به شما کمک کند؛ خواب خوبی داشته باشید. رعایت 13 نکته ساده در کمترین زمان ممکن و با صرف کمترین هزینه به شما کمک می کند با کمک اصول فنگ شویی فضایی آرام و دلپذیر در اتاق خواب خود ایجاد کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید