اگر به دکوراسیون و طراحی داخلی علاقه دارید ، احتمالا در مورد قانون 10-30-60 شنیده اید؛ در این پست می خواهیم در مورد به کارگیری این قانون در دکوراسیون منزل بپردازیم.

با دانستن این قواعد و رعایت آن ها می توانید فضایی آرام و جذاب خلق کنید …


زندگی در خانه ای هماهنگ و آرام بسیار مهم است … 

خانه فضایی است که ما به آن پناه می بریم، محلی است که فضای استراحت و رویا پردازی ما را تشکیل داده و پس از پایان یک روز کاری طولانی در آن احساس آرامش میکنیم.
اما اگر نظمی در این فضا وجود نداشته باشد، آرامشی هم وجود نخواهد داشت؛ پس این جنبه از زندگی به راحتی قابل چشم پوشی نیست.

اولین گام برای ایجاد یک فضای رنگی هارمونیک تعیین رنگ است. 

زمانیکه شما شروع به انتخاب رنگ ها، سایه ها و سایر عناصر رنگی میکنید اصطلاحا یک پالت رنگی می سازید. پس از انتخاب مجموعه رنگ های مورد نظر خود (پالت رنگی) یک سوال پیش می آید.

چگونه رنگهای پالت را با هم ترکیب کنید تا نتیجه درستی حاصل شود؟!

اینجاست که قانون 10-30-60 کاربرد پیدا می کند.

قانون 10- 30-60 چیست؟

قانون 10- 30-60 یک قانون و روش سنتی چیدمان و دکور است که در خصوص به کارگیری مجموعه ای از رنگ ها برای فضای مورد نظر کمک می کند. این قانون می گوید 60 درصد فضای اتاق باید دارای رنگ غالب، 30 درصد رنگ فرعی و 10 درصد نهایی باید رنگ شاخص باشد.

اصول طراحی دکور بر مبنای قانون 10 -30 -60

منظور از 60 درصد، انتخاب رنگ مربوط به فضای کل اتاق است و چنان چه مایل باشید می تواند رنگ زمینه ای آن باشد. به طوری که وقتی فضای آن اتاق را می بینید، بگویید مثلا رنگ این اتاق خاکستری است و در وهله اول آن رنگ را ببینید.

عدد بعدی در این قانون 30 درصد است که در واقع رنگ فرعی به کاررفته در فضای اتاق می باشد که به نوعی به رنگ اصلی کمک می کند اما درنظر داشته باشید رنگی کاملا متفاوت است که بتواند درخصوص فضای اتاق جذابیت لازم را ایجاد کند.

اما عدد جالبی که در این قانون می بینید 10 درصد است که در واقع براساس ظاهری که برای اتاق خود مورد نظر دارید باید این رنگ به مراتب کاملا دقیق تر از رنگ های قبلی انتخاب شود چرا که بر انتخاب مبنای این 10 درصد رنگ است که فضای اتاق ، جان می گیرد و یا بالعکس به رنگی عادی و بی روح جلوه می کند.

آیتم ها و جزئیات مشخص در قانون 10-30-60

60 درصد

مواردی که باید در خصوص انتخاب رنگ 60 درصد فضای اتاق در نظر گرفته شوند:

 • – دیوار ها
 • قطعات اکسنت ( شاخص )
 • قالیچه ها
 • کاناپه
 • قطعات بزرگ پایه و اصلی

30 درصد

مواردی که باید در خصوص انتخاب رنگ 30 درصد فضای اتاق در نظر گرفته شوند:

 • پرده ها
 • رنگ مبلمان
 • صندلی های کناری
 • قطعات کوچک اصلی

10 درصد

مواردی که باید در خصوص انتخاب رنگ 10 درصد فضای اتاق در نظر گرفته شوند:

 • طرح پارچه کوسن
 • وسایل دکوری
 • اثر هنری

5 نمونه از کاربرد قانون 10-30-60 در فضای خانه:

1) تناژ رنگی خنثی و متعادل:

یک ضربه مطمئن. وقتی به طراحی داخلی با رنگ های خنثی متوسل می شویم ، می دانیم که نتیجه هماهنگ و کم ریسک خواهد بود؛ این یک چالش آسان است. با این حال ، گاهی اوقات در این فضاها، گویی چیزی کم است … بنابر این با انتخاب درست 10 درصد می توان نتایج بی نظیری خلق کرد.

2) تناژ رنگی پاستیلی:

رنگ های پاستیلی چند سالی است که مورد توجه بوده اند، اگر از بودن در  فضاهای خیلی تند بیزار هستید یا برای شما  خسته کننده است؛ به لطف قانون 60-30-10 می توانید فضاهایی را در تناژهای پاستلی هماهنگ و مناسب ایجاد کنید، اما بدون زیاده روی.

شخصاً عاشق ترکیب سبز نعناع با صورتی هستم ، این ترکیب بسیار خوب عمل می کند و تناژ ده درصدی که به لطف رنگ تیره متضاد است ، ترکیب را بسیار متعادل می کند.

 3) نارنجی و صورتی:

ترکیبات رنگی وجود دارد که پیچیده و جسورانه به نظر می رسند اما همین رنگ ها وقتی به خوبی و در درصد مناسب استفاده شوند؛ سرگرم کننده و لذت بخش خواهند بود، گاهی لازم است جرات کنید و ترکیب شخصی خود را پیدا کنید.

 4) فضاهای گرم و جسورانه:

ما فضاهای دنج را دوست داریم ، بدون اینکه جلوه های رنگی را کنار بگذاریم و با رنگ های مورد علاقه خود جسارت کنیم. ترکیب رنگ زرد و آبی ممکن است بسیار قوی به نظر برسد که بیشتر به بازاریابی یا برندهای تجاری مربوط می شود. با این حال ، در نسبت مناسب هر رنگ ، و با یک رنگ قهوه ای گرم پشتیبانی شود یک اتفاق بدیع در انتظار است.

 5) آبی کلاین:

آبی کلاین یک رنگ فوق العاده ، پر جنب و جوش و پر از زندگی است. قهرمان دنیای مد و پرکاربرد در طراحی گرافیک؛ اما استفاده از آن در دکوراسیون می تواند کمی ترسناک باشد ، زیرا رنگ بسیار چشمگیری است. قانون 60 30 10 به ما کمک می کند تا آن را در یک پالت رنگی ادغام  و فضایی هماهنگ و زیبا ایجاد کنیم. ما این ترکیب را برای اتاق های غذاخوری دوست داریم ، نتیجه شدید و جذاب است. آیا جرات می کنید با یک اتاق ناهار خوری مثل این داشته باشید؟

پس از مشاهده این نمونه های ترکیب 60 30 10 مطمئناً ایده های جدیدی برای ترکیب رنگها و ایجاد فضاهای هماهنگ و منحصر به فرد دارید ، همچنین می توانید از ترکیب رنگهای خود در هر کجا الهام بگیرید ، اجازه دهید تخیل شما پرواز کند.

اکنون با داشتن ایده های رنگی کمی راحت تر میتوانید در مورد فضای اتاق خواب خود تصمیم گیری کنید و آنچه در رابطه با روتختی شماست تخصص ماست.

کلیک کنید؛ آلبوم کامل محصولات

 کلام پایانی

رعایت احترام و پاسخگویی به مخاطب شرط اول کارماست، در صورت نیاز به هرگونه مشاوره پیش از خرید، انتخاب یا خدمات پشتیبانی از طریق شماره تماس یا سایر راههای ارتباطی پایین صفحه با ما در تماس باشید.


تیم سپارشی در کنار شماست تا بهترین خرید ممکن را تجربه کنید.

 ما معتقدیم؛ روتختی باید سپارشی باشه

دیدگاهتان را بنویسید