روش از بین بردن پرز روتختی

چطور از پرزدهی پارچه روتختی جلوگیری کنیم؟

پرز دهی- گلوله شدن – تل دادن نامهای پرتکرار در صنعت نساجی هستند. خوشبختانه، چندین اقدام پیشگیرانه وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از پرزدهی پارچه روتختی انجام دهید.

خرید روتختی با کیفیت ذهن شما را درگیر چنین مسائلی نمیکند، چرا که اولین و مهمترین نکته پیشگیرانه در این مورد جنس پارچه مناسب و بدون پرزدهی است. پرزدهی روتختی می تواند به طور قابل توجهی کیفیت ظاهری آن را کاهش دهد و اگر پارچه درستی انتخاب نکرده باشید؛ اغلب یک مسئله اجتناب ناپذیر است. اما اگر بهرحال بخواهید مانع از اتفاق افتادن آن بشوید لازم است یکسری ترفند ها را در مراحل نگهداری ملحفه ها رعایت کنید تا ظاهر زیبای روتختی شما حفظ شود.

پرز پارچه چیست؟

Fabric Pilling یا پرز پارچه حالتی است که در آن توپ های کوچکی روی سطح پارچه ایجاد می شود. این به دلیل مالش مداوم یک سطح پارچه با سطح دیگر است که باعث ایجاد اصطکاک و فشار می شود و در نهایت باعث بدشکل شدن ظاهر روتختی یا لباس خواهد شد.

چه چیزی باعث پرز دادن پارچه روتختی می شود؟

پرز های پارچه‌ای مزاحم نتیجه ساییدگی و پارگی معمولی الیاف پارچه هستند؛ الیاف پارچه شکسته شده روی سطح پارچه با گذشت زمان به هم گره می خورند و توپ پرز مشخصی را تشکیل می دهند که به لباس یا روتختی شما چسبیده است.

آیا می توان از پرز شدن پارچه روتختی جلوگیری کرد؟

مهمترین نکته انتخاب روتختی باکیفیت (کتان – پنبه – لینن) است اما با رعایت یک سری موارد در نگهداری، شستشو و خشک کردن می توان در مورد سایر پارچه ها نیز از پرزدهی آنها جلوگیری کرد.

چه نوع پارچه هایی بیشتر پرز می دهند؟

پارچه‌های بافتنی بیشتر از پارچه‌های بافته شده پرز دهی دارند؛ پارچه هایی که از جنس پشم، پنبه، پلی‌استر، اکریلیک و سایر مواد مصنوعی ساخته می‌شوند، تمایل بیشتری نسبت به ابریشم، جین، کتان و پنبه دارند.

رنگ بندی پارچه روتختی ساده

مهمترین نکات برای جلوگیری از پرزدهی روتختی:

روتختی و ملحفه ها که شروع به پرزدادن می کنند ظاهرشان نامطلوب می شود، اما خوشبختانه، راه حل های مختلفی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از پرزشدن و حفظ بهترین ظاهر برای روتختی خود استفاده کنید.

–          انتخاب روتختی با کیفیت:

ابتدا با سرمایه گذاری روی ملحفه کتان باکیفیت شروع کنید. مواد طبیعی یا مصنوعی که به صورت محکم بافته می شوند بهترین انتخاب برای جلوگیری از پرز شدن هستند. کتان، پنبه با کیفیت، لینن بهترین متریال برای انتخاب هستند.

–          روش صحیح شستشو:

هنگام شستشوی ملحفه ها ، از چرخه ملایم استفاده کنید و روکش لحاف را به سمت بیرون بچرخانید تا از ساییدگی و پارگی جلوگیری شود. اگر از ماشینی استفاده می کنید، مطمئن شوید که فضای زیادی برای حرکت لحاف در داخل ماشین لباسشویی باقی می گذارید وگرنه با چین و چروک هایی مواجه می شوید که نمی توانید از شر آن خلاص شوید.

اولین و مهمترین گام برای جلوگیری از پرز شدن پارچه، مراقبت صحیح از آن است. هنگام شستن آن، روتختی باید در یک چرخه آرام و ظریف قرار گیرد تا از ساییده شدن آن به سایر وسایل و آسیب دیدن آن اطمینان حاصل شود. برنامه Delicate  برای شستن ملحفه ها و ِDuvet برای شستشوی لحاف در بین برنامه های ماشین لباسشویی بهترین گزینه است.

–          دمای مناسب آب هنگام شستشو:

به طور کلی ترجیح داده می شود که روتختی را در آب سرد بشویید، زیرا آب گرم می تواند باعث سفت شدن پارچه شود و احتمال گلوله شدن پارچه را افزایش دهد.

–          روش مناسب خشک کردن:

توصیه می شود روتختی های مستعد پرز شدن را به طور جداگانه با هوا خشک کنید، زیرا ماشین های خشک کن می توانند باعث ساییدگی و پارگی اضافی روی پارچه شوند.

–          استفاده از شوینده مناسب:

 روش دیگر جلوگیری از پرز شدن پارچه روتختی استفاده از مواد شوینده ملایم است، مانند مایع لباسشویی که مخصوص پارچه های ظریف طراحی شده است. روش دیگر، یک شوینده مایع با سطح pH پایین (مثلا صابون) نیز می تواند موثر باشد.

انتخاب نوع مناسب شوینده از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا برخی از آن‌ها می‌توانند باقیمانده‌ای بر روی لباس باقی بگذارند که می‌تواند به مشکل پرز کردن آن کمک کند. علاوه بر این، مهم است که اطمینان حاصل شود که این مورد حاوی مواد شیمیایی نیست، زیرا این مواد به راحتی می توانند به پارچه آسیب برسانند.

–          استفاده ار مایع نرم کننده :

برای جلوگیری از گلوله شدن ملحفه ها لازم است نرم کننده ها با احتیاط استفاده شوند، زیرا گاهی اوقات ممکن است ساینده باشند و منجر به پرزشدن پارچه شوند. نرم‌کننده‌های پارچه کمی ملایم‌تر هستند و تا حدودی محافظت در برابر پرزدهی دارند، اما همچنان مهم است که به دفعات استفاده از آن‌ها توجه داشته باشید، زیرا همچنان می‌توانند در طول زمان باعث آسیب شوند.

–          جارو یا برس کشیدن بر سطح پارچه:

نکته مهمی که باید رعایت کنید اینستکه به طور مرتب پرزهای پارچه را با جاروبرقی یا با برس پاک کنید. اگر پرز روی سطح پارچه بدون مراقبت باقی بماند، می تواند با الیاف چسبیده و باعث ایجاد پرز شود. جاروبرقی منظم می تواند به از بین بردن هرگونه پرز و در نتیجه کاهش خطر ایجاد پرزهای ماندگار کمک کند.

روتختی ساده طوسی کتان

کلام پایانی:

خرید روتختی ساده کتان بهترین پیشنهاد برای جلوگیری از تمام این اتفاقات است اما در هر صورت باید بدانید با فشار بیش از حد روی پارچه ممکن است پرز ایجاد شود که در صورت سفت بودن پوشش ممکن است اتفاق بیفتد. برای کاهش این فشار، یک تسمه سبک وزن را به وسط تخت اضافه کنید تا وزن آن پخش شود. این نکات به شما کمک می کند تا از پرز شدن لحاف جلوگیری کنید، اما باید سعی کنید پارچه را تمیز نگه دارید. علاوه بر شستشوی منظم روکش لحاف، از جاروبرقی برای پاک کردن گرد و غبار، موهای حیوانات خانگی و سایر ذرات از سطح پارچه استفاده کنید. این به تمیز ماندن پارچه و افزایش طول عمر آن کمک می کند. با رعایت این نکات می توانید لحاف خود را برای مدت طولانی زیبا نگه دارید. شما یک رختخواب دوست داشتنی و بدون پرز خواهید داشت که ظاهری لوکس به اتاق خواب شما می بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید